2019 – Prince Arthur Finals

Pictures from the Prize Giving Sunday 7th April and play on the rinks

FINALS WEEKEND RESULTS
SATURDAY 6TH AND SUNDAY 7TH APRIL 2019
IN ORDER OF PLAY

 MENS DRAWN RINKS
WINNERSDenis Booth, Chris Davis, Graham Hubbard, Pat O’Meara21
RUNNERS UPLuke Bramwell, Derrick Small, Dave Risbridger, John Lake19
 LADIES DRAWN RINKS 
WINNERSLesley Clark, Gill Hill, Deidre Williams, Linda Hoare28
RUNNERS UPVal Hart, Val Cook, Glynis Whatman, Lynette Stock13
 BRYN JONES 
WINNERSMick Day15
RUNNERS UPJim Coleman5
 KATH MAJOR TROPHY LADIES 100 UP 
WINNERSPat Wells102
RUNNERS UPRose Gibson98
 MENS 100 UP 
WINNERSJohn Lake100
RUNNERS UPChris Day50
 MENS PAIRS 
WINNERSKevin Farrell, Jim Coleman21
RUNNERS UPBen Holland, Kevin Edwards16
 LADIES DRAWN TRIPLES 
WINNERSVal Hart, Chris Day, Glynis Whatman18
RUNNERS UPChris Heward, Margaret Laraman, Pat Wells7
 MENS DRAWN TRIPLES 
WINNERSLuke Bramwell, Chris Davis, John Lake21
RUNNERS UPTrevor Hill, Derrick Small, Dave Cook6
 MIXED TRIPLES 
WINNERSDanny Cox, Linda Hoare, John Lake24
RUNNERS UPSue Smith, Dave Elliott, Dave Hood9
 LADIES PAIRS 
WINNERSPat Carr, Sheila Pamplin28
RUNNERS UPDeidre Williams, Pat Wells17
 MIXED PAIRS 
WINNERSRose Gibson, Kevin Edwards20
RUNNERS UPVal Cook, Dave Cook14
 TERRY RICHARDSON TROPHY 
WINNERSGraham Hubbard3
RUNNERS UPDoug Taylor2
 MIXED RINKS 
WINNERSLynette Stock, Eileen Simpson, John Lake, Jim Coleman20
RUNNERS UPDeidre Williams, Pat Wells, Trevor Bucklee, Kevin Farrell15
 MENS SINGLES 
WINNERSJim Coleman21
RUNNERS UPJohn Lake19
 LADIES SINGLES 
WINNERSPat Wells21
RUNNERS UPDeidre Williams17

 PRESENTATION PHOTOS

Courtesy of John Mercer

Runner(s) Up Winner(s)
Mixed Rinks >
Deidre Williams, Pat Wells, Trevor Bucklee, Kevin Farrell Lynette Stock, Eileen Simpson, John Lake, Jim Coleman
Mixed Pairs >
Val Cook, Dave Cook Rose Gibson, Kevin Edwards
Ladies Fours >
Val Hart, Val Cook, Glynis Whatman, Lynette Stock Lesley Clark, Gill Hill, Deidre Williams, Linda Hoare
Mens Fours >
Luke Bramwell, Derrick Small, Dave Risbridger, John Lake Denis Booth, Chris Davis, Graham Hubbard, Pat O’Meara
Bryn Jones 2 Woods Singles>
Jim Coleman Mick Day
Mens 100 Up >
Chris Day John Lake
KathMajor Trophy Ladies 100 Up >
Rose Gibson Pat Wells
Mixed Triples >
Sue Smith, Dave Elliott, Dave Hood Danny Cox, Linda Hoare, John Lake
Terry Richardson Trophy >
Doug Taylor Graham Hubbard
Mens Pairs >
Ben Holland, Kevin Edwards Kevin Farrell, Jim Coleman
Ladies Pairs >
Deidre Williams, Pat Wells Pat Carr, Sheila Pamplin
Ladies Triples >
Chris Heward, Margaret Laraman, Pat Wells Val Hart, Chris Day, Glynis Whatman
Mens Triples >
Trevor Hill, Derrick Small, Dave Cook Luke Bramwell, Chris Davis, John Lake
Mens Singles >
John Lake Singles Champions Jim Coleman and Pat Wells
Ladies Singles >
Deidre Williams Pat Wells

SOME PHOTOS FROM THE COMPETITIONS

LADIES SINGLES

MEN’S SINGLES

MIXED FOURS

TERRY RICHARDSON TROPHY

SPECTATORS